شفافیت به عنوان «سریع‌ترین، کم‌هزینه‌ترین، مؤثرترین و موفق‌ترین» راهبرد در راستای «افزایش کارآمدی، افزایش مشارکت و اعتماد مردم، کاهش هزینه‌های حاکمیتی و مبارزه با فساد» شناخته می‌شود. با این حال نه تنها عموم مردم و کارگزاران کشور آگاهی کافی و قابل کاربردی از این مفهوم ندارند، بلکه صرفاً آشنایی اندک، سطحی و گاهی نادرستی از این مفهوم فراگیر است. همین ضرورت سبب شده تا «شفافیت برای ایران» به عنوان غنی‌ترین گروه دانشی در زمینه شفافیت، دوره آموزشی با عنوان «آشنایی با شفافیت» را طراحی و برگزار نمایند.

دوره‌ی آموزشی شفافیت درصدد آن است تا با آموزش اساسی‌ترین مسائل حوزه شفافیت به مخاطبان خود، ماهی‌گیری یاد دهد. سرفصل‌های آموزشی دوره طیف وسیعی از نکات نظری تا کاربردی را در بر می‌گیرند که مخاطب می‌تواند از این میان، موضوع و یا زمینه‌ی مورد علاقه خود را پیدا کرده و بر روی آن متمرکز گردد.

دنبال آن هستیم تا در پایان دوره، علاقمندان به فعالیت علمی یا عملی بیشتر در هر یک از حوزه‌های شفافیت را مساعدت کرده و شرایط لازم برای پیشرفت آن‌ها در حوزه‌ی مورد علاقه‌ی خود را فراهم نماید. این مساعد‌ت‌ها می‌تواند از کمک برای تحریر یک پایان‌نامه یا مقاله باشد تا به کارگیری ظرفیت‌های موجود برای پیاده‌سازی یک طرح کلان. از این رو تمایل به آموزش مخاطبانی است که مایل به پیگیری و مشارکت در پیشبرد شفافیت برای آینده‌ی ایران را داشته باشند.

در پایان دوره انتظار می‌رود مخاطبین با رویکرد و نوع نگاه پدیده‌ی شفافیت به مسائل آشنا شده‌ و بتوانند راهکارهایی مناسب برای مشکلات کشور و مسائل پیش‌روی خود ارائه دهند. سیر مباحث دوره‌ی آموزشی و هم‌چنین طیف نظری تا کاربردی این مباحث می‌تواند دستمایه‌ی علمی و تحقیقاتی لازم را نیز برای مخاطب دوره فراهم آورده و به او اجازه دهد تا با پایان دوره مستقلاً به ادامه فرآیند آموزش خود در فضای مجازی بپردازد. از این رو این دوره می‌تواند برای تمام کسانی‌که به هر طریقی با این مباحث آشنایی اجمالی دارند و یا از نقش شفافیت در زمینه‌ی علمی و یا کاری خود مطلع هستند کارآمد و مفید واقع بشود. ان‌شاءالله